artroskopia kolana a wf

napisał/a: fascinata1 2007-10-03 09:47
17 września mialam zabieg usunięcia łękotki. Jako że jestem studentką mam w planie wf. Dostalam zwolnienie z wf na okres 10 tygodni z możliwością jego przedłuzenia. Czy ktoś po takim zabiegu chodzil od razu na wf? Bo przyznam że trochę się boję, gdyz w tym semestrze mamy kosza i siatkówkę więc o kolejny uraz kolana nie trudno

[ Dodano: 2007-10-03, 09:55 ]
Aha i czy ktoś moglby mi to przetłumaczyc?
Laesio menisci medialis genus sin
Chondrofracturae condyli medialis femoris sin

A ponadto co to jest subtotalna menisectomia łękotki
napisał/a: NimfaBlotna 2007-10-03 11:41
fascinata napisal(a):17 września mialam zabieg usunięcia łękotki. Jako że jestem studentką mam w planie wf. Dostalam zwolnienie z wf na okres 10 tygodni z możliwością jego przedłuzenia. Czy ktoś po takim zabiegu chodzil od razu na wf? Bo przyznam że trochę się boję, gdyz w tym semestrze mamy kosza i siatkówkę więc o kolejny uraz kolana nie trudno

[ Dodano: 2007-10-03, 09:55 ]
Aha i czy ktoś moglby mi to przetłumaczyc?
Laesio menisci medialis genus sin
Chondrofracturae condyli medialis femoris sin

A ponadto co to jest subtotalna menisectomia łękotki


To jaki mialas uraz w tym kolanie? Skrecenie pod obciazeniem czy w cos przywalilas koalanem albo cos uderzylo w ciebie?
Twoja diagnoza to "uszkodzenie lakatki przysrodkowej lewego kolana"
Uszkodzilas tez chrzastke klykcia przysrodkowego lewej kosci udowej.

Subtotalna menisectomia oznacza, ze lakatka byla dosc powaznie uszkodzona i sporo musieli wyciac - zostal ci tylko brzeg.

Jesli chodzi o aktywnosc fizyczna, to faktycznie 10 tyg jest rozsadne w twoim przypadku. Chodzisz teraz o kulach, cos cie boli? Do sportu bedziesz musiala powracac stopniowo, takie uszkodzenie wymaga rehabilitacji.
napisał/a: fascinata1 2007-10-03 16:53
NimfaBlotna napisal(a):
To jaki mialas uraz w tym kolanie? Skrecenie pod obciazeniem czy w cos przywalilas koalanem albo cos uderzylo w ciebie?
Twoja diagnoza to "uszkodzenie lakatki przysrodkowej lewego kolana"
Uszkodzilas tez chrzastke klykcia przysrodkowego lewej kosci udowej.

Subtotalna menisectomia oznacza, ze lakatka byla dosc powaznie uszkodzona i sporo musieli wyciac - zostal ci tylko brzeg.

Jesli chodzi o aktywnosc fizyczna, to faktycznie 10 tyg jest rozsadne w twoim przypadku. Chodzisz teraz o kulach, cos cie boli? Do sportu bedziesz musiala powracac stopniowo, takie uszkodzenie wymaga rehabilitacji.


W czasie biegu na 60m poczulam gwałtowne rwanie w kolanie i od tego się zaczeło

Co do zwolnienia to dopiero teraz zauważylam ze zwolnienie mam jednak 8 tygodni

[ Dodano: 2007-10-03, 18:25 ]
Jesli chodzi o rehabilitację, to lekarz mi takowej nie przepisal
napisał/a: NimfaBlotna 2007-10-03 18:35
fascinata napisal(a):
Jesli chodzi o rehabilitację, to lekarz mi takowej nie przepisal

standard, pewnie nie ma kasy. Ale to tez zalezy jak sobie radzisz...
napisał/a: fascinata1 2007-10-03 20:02
Martwi mnie,że operacja była 2 tygodnie temu a kolano jest dalej opuchnięte i posiniaczone. Od dwóch dni staram sie chodzić bez kuli po mieszkaniu,ale kolano i tak dalej boli :(

Jesli chodzi o rehabilitację to chyba nie chodzi tu o kase bo na zabieg jechalam do prywatnej kliniki w Poznaniu (jestem z Wrocławia).

[ Dodano: 2007-10-05, 18:55 ]
Lekarz powiedział że to że mnie boli jest normalne, a na kontrolę przyjedzie do wrocławia dopiero za 2-3 tygodnie Powiedzial też, że w przypadku usunięcia łąkotki rehabilitacja nie jest konieczna
napisał/a: sebaberni 2009-01-05 13:57
witaj

napisz mi prosze w ktorej klinice w pozniau robiles kolanko i ogolnie jak wyglada to teraz czy juz jest wszytsko OKEJ, czy dalej cos boli wogole jak z Twoja aktywnościa sportową coś przeszkadza czy raczej wrociło wsyztsko to pełnej sprawności.


pozdrawiam i czekam na odpowiedz
napisał/a: majka963 2009-09-21 19:31
Mam parę pytań odnośnie artroskopii kolana...
Mam homolokację rzepek symetrycznie w obu kolanach, która jest spowodowana szybkim wzrostem i przeciążeniami związanymi z treningami w tym czasie. Trenuję zawodowo tenis ziemny. Po wstępnym badaniu lekarz przepisał mi leki (arthryl), kazał zrobić RTG oraz kazał przerwać treningi, i na następnej wizycie (za trochę ponad tydzień) oceni czy artroskopia będzie potrzebna.
Jak długo po artroskopii moje kolana "dochodziły by " do sprawności i jak szybko po zabiegu mogę wrócić na kort? Czy należy się obawiać takiego zabiegu? Czy mogą wystąpić jakieś komplikacje?
napisał/a: kordian1 2009-09-21 23:11
Artroskopia kolana jest małoinwazyjnym zabiegiem chirurgicznym polegającym na wykonaniu trzech małych nacięć w obrębie kolana i wprowadzeniu do środka małej kamerki, w ten sposób można zobaczyć w jakim jest stanie kolano i rzepka. Zapewne nie chodziło ci o homolokację rzepek tylko o chondromalacja rzepki. najogólniej mówiąc chrząstka stawowa nie posiadając unerwienia w sposób mechaniczny chroni głębiej położone struktury przed urazami a jej rozmiękczenie lub popękanie jest przyczyną przenoszenia urazów w miejsca głębiej położone.
Artroskopia jest jedną z metod leczenia tej choroby, szwy się zdejmuje standardowo po ok 10 dniach po operacji, a wykluczenie lub znaczne ograniczenie aktywności fizycznej powinno trać minimum 6 tygodni, po jakim dokładnie czasie będziesz mogła wrócić do treningów nie jestem w stanie powiedzieć gdyż nie wiem w jakim stanie jest rzepka i jaką poprawę przyniesie artroskopia.

każdy zabieg niesie ze sobą jakieś ryzyko, przykładowo uszkodzenia nerwów, mięśni, ścięgien, zrosty pooperacyjne, problemy z układem naczyniowym ale artroskopia jest na tyle małoinwazyjnym zabiegiem że to co wymieniłem powyżej pozostaje tylko teorią rzadko sprawdzającą się w praktyce.

Pozdrawiam
napisał/a: majka963 2009-09-22 18:10
dziękuję, że ktoś odpowiedział
jest to HOMOLOKACJA rzepek (tu jest możliwość zobaczenia jak narysował mi to Pan doktor: http://www.photoblog.pl/shaphira/?utm_source=BadanieKlikow&utm_medium=Klik&utm_content=LinkiPrawyGorny&utm_campaign=doBloga )
Chciałabym wiedzieć czy ten zabieg przyniesie jakąś poprawę, czy jest konieczny i ile trwałby (orientacyjnie) powrót do pełnej sprawności ruchowej? Czy potrzebna by była jakaś rehabilitacja?
napisał/a: kordian1 2009-09-22 21:03
Szczerze mówiąc nigdy się nie spotkałem z takim określeniem homolokacja rzepki, nikt z autorów publikacji na temat rehabilitacji i ortopedii również nie użył takiego określenia.... po przedstawionym rysunku mogę się domyślać że chodzi o zespół bocznego przyparcia rzepki, dodatkowym badaniem wspomagającym rozpoznanie jest USG kolana ewentualnie rezonans magnetyczny stawu kolanowego który pomoże ustalić wielkość przesunięcia rzepki. Takie ustawienie rzepki jest spowodowane nierównomiernym rozrostem mięśnia czworogłowego uda, jedna głowa tego mięśnia jest silniej rozbudowana i może spychać rzepkę w stronę głowy słabszej, rehabilitacja polega na wzmocnieniu tej słabszej głowy poprzez ćwiczenia zarówno z taśmami, sznurkami, fizykoterapią (elektrostymulacja słabszej głowy) a także można stosować kinesiotaping ale tylko przez rehabilitanta który ukończył co najmniej kurs podstawowy.
Jeżeli rehabilitacja nie przyniesie oczekiwanych efektów dopiero wtedy można rozważać wykonanie artroskopii.
Po leczeniu operacyjnym pełny powrót do zdrowia wynosi 3-6 miesięcy, ale już po 2-3 tyg po zabiegu można się rehabilitować, ale koniecznie pod kontrolą rehabilitanta.

Pozdrawiam