AntyTPO i prolaktyna

napisał/a: Izkaa1990a 2014-12-05 06:00
Witam,
Jestem po diagnostyce szpitalnej, odebrałam wyniki (bez jednego badania-wynik za 3 tyg.) i......? Termin do lekarza kierującego dostałam na styczeń, 3 wyniki z panelu badań nie są w normie ale dwa mnie szczególnie niepokoją. AntyTPO 237 IU/ml oraz Prolaktyna dwa pobrania: 5356 uIU/ml i 2809 uIU/ml (test z metoklopramidem). Dodatkowo mam niedobór wit. D. Przy mojej niedoczynności tarczycy jestem przerażona wynikiem przeciwciał i obawiam się Hashimoto. Czy w takiej sytuacji działać coś na własną rękę? Nie chce na boku sama się leczyć, może to wpłynąć na kontrolę u lekarza kierującego bo wyniki nie będą miarodajne.
Czy ten dodatkowy miesiąc bez leczenia coś zmieni?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-12-05 07:08
Taki wynik przeciwciał faktycznie wskazuję na Hashimoto.
Nie wiem jak leczą Ci w tej chwili niedoczynność o której wspominasz ale jeżeli jest to lewotyroksyna to tutaj leczenie zmienione nie będzie.
napisał/a: Izkaa1990a 2014-12-05 07:30
Leczona jestem Euthyroxem 100 mcg. Nie znam się na tym ale skoro na takiej dawce mam TSH w normie a przeciwciała tak wysokie tzn. że chyba coś jest nie tak? taką dawkę mam już od co najmniej roku więc jeśli leczenie jest prawidłowe to chyba przeciwciała nie powinny być na takim poziomie? A co z hiperprolaktynemią czynnościową? (jest to rozpoznanie z wypisu ze szpitala). Czytałam, że jest ściśle powiązana z niedoczynnością tarczycy (jej przyczyną może być niedoczynność). Czy leczenie hiperprolaktynemii może pomóc wyrównać AntyTPO?
napisał/a: Izkaa1990a 2014-12-05 07:36
Wspomnę jeszcze że drugie przeciwciała AntyTG też mam podwyższone ale niewiele.... 117,5 IU/ml przy normie wg wypisu [
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-12-05 09:50
Wysokie Anty TPO to jest powyżej 1000 a nie takie jak Ty masz. Leczenie lewotyroskyną tylko na początku leczenia powoduje spadek przeciwciał a potem już nie. Twoje leczenie niedoczynności jest prawidłowe i czy będziesz miała przeciwciała 100 czy 1000 nie zmieni się, gdyż leczy się niedoczynność tarczycy a nie Hashimoto.
Jak chcesz sobie pomóc przeczytaj wątku podwieszone, tam wszystko napisane co jeść i co dodatkowo brać.

Co do hiperprolaktynemii to o jej leczeniu zdecyduje lekarz, więc trudno mi tu się odnieść.
Oczywiście że przy niedoczynności, prl może skakać, ale przy wyrównanej tarczycy prl powinna być w normie, jak nie jest to trzeba leczyć.
napisał/a: Izkaa1990a 2014-12-05 10:46
No nic, poczekam do wizyty.
Dzięki za odpowiedzi mimo wszystko.