Antybiotyk a alkohol

napisał/a: Distro 2007-12-25 01:50
Przy problemach innych ten temat może się wydać wam żartem, ale tak nie jest :) Stwierdzono u mnie zapalenie stercza (czy jakoś tak), co objawia się lekkimi bólami w cewce moczowej podczas mikcji. Urolog więc przepisał mi Cipronex. Dwa razy dziennie po jednej tabletce. Antybiotyk ten oczywiście zażywam, ale pojawia się duży (jak dla mnie) problem. Bo Sylwek za pasem, a ja chciałem zaszaleć. Wiem, że picie alkoholu podczas zażywania antybiotyku nie jest wskazane (a raczej jest odradzane), ale o ile piątkowego piwka jestem w stanie sobie odmówić, to w Sylwka bawię się co roku ostro i tak będzie też tym razem. Nie chciałbym jednak paść po jednym piwie o 18:00 (przedwczoraj wypiłem 4 w przeciągu dwóch godzin i zakręciło tak jak zwykle, więc...), więc chciałbym wiedzieć, czy antybiotyk ten nie wywoła takiego efektu. Sprawdzałem w ulotce, na temat alkoholu nie ma ani jednego słowa, w leksykonie zresztą też, więc można chyba przypuszczać, że wszystko będzie ok. Chciałem jednak zasięgnąć opinii ekspertów... Z góry dzięki za odpowiedź!
djfafa
napisał/a: djfafa 2007-12-25 17:58
Antybiotyku nie powinno się łączyć z alkoholem z dwóch powodów. Po pierwsze alkohol powoduje zminy we wchłanianiu antybiotyku tzn. antybiotyk może się nie wchłonąć do krwiobiegu. A wiesz jak ważne jest przyjmowanie regularne tych samych dawek antybiotyku. Po drugie połączenie tych dwóch "składników" powoduje większą toksyczność ich obu. Tzn. Twoja wątroba dostanie bardziej w kość (i nie tylko ona).