Anodownia a zdrowie?

napisał/a: prepond 2008-05-19 20:38
Witam,
Mam pyatnie odnośnie wpływu na zdrowie człowieka oparów kwasu siarkowego (stężenie 30%) oraz wodorotlenku sodu, amoniaku i innych mniej groźnych substancji występujących na anodowni. Jak zachowa się organizm, jak zareagują drogi oddechowe na dłuższą metę?
Dziękuję.
napisał/a: vipera 2008-05-20 09:10
Ogólnie mówiąc substancje wykorzystywane w procesie anodowania wywierają niekorzystny wpływ na błony śluzowe gardła, układu oddechowego oraz oczy. W przypadku jakichkolwiek prac galwanizerskich olbrzymie znaczenie ma stosowanie wszelkich dostępnych środków ochronnych (zarówno tych ujętych w instrukcjach stanowiskowych jak też i środków dodatkowych). Bardzo duży wpływ wywiera także stopień sprawności instalacji wentylującej/ych pomieszczenia, w których odbywa się obróbka.

Ogólnie zaś mówiąc opary towarzyszące każdemu procesowi galwanicznemu działają drażniąco. Stosowanie się (nawet z lekką przesadą) do zaleceń wynikających z BHP pozwoli zminimalizować niekorzystny wpływ substancji wziewnych na organizm.
napisał/a: prepond 2008-05-20 13:03
Pytałem raczej pod kątem co się będzie działo ze mną po paru latach takiej pracy? To jak oddziaływuje to wiem bo czuje:) Mam sie spodziewać raka czy czegoś w tym stylu?
napisał/a: vipera 2008-05-20 13:22
Trudno jest odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Tym bardziej, że każda praca wiążąca się z obróbką metali jest obciążająca dla organizmu. Jak już wspomniałem ewentualne negatywne następstwa mogą (i w dużym stopniu zależą) zależeć od stosowania środków ochrony osobistej. Znam kilku galwanizerów, u których po wielu latach nie wystąpiły żadne negatywne skutki wiążące się z pracą zawodową. Z drugiej strony znane mi były przypadki osób, u których mniej lub bardziej poważne problemy zdrowotne pojawiły się po zaledwie roku lub dwóch latach pracy.

Ja sam sporo lat pracowałem przy obróbce metali i nie działo się ze mną nic złego, a narażony byłem na wibracje, wyziewy spawalnicze, a po sąsiedzku była hartownia. Nie sądzę żeby ktokolwiek przedstawił Ci prognozę zgodną z Twoimi oczekiwaniami.
napisał/a: tadgen 2009-12-13 21:35
Ja myślę, że praca w anodowni jest obciążająca dla zdrowia. Te wszystkie opary, które uczestniczą w procesie anodowania są obciążeniem dla organizmu.Dla mnie jako właściciela anodowni jest to też obciążenie.Jak już się wchodzi na hale produkcyjną to w nos szczypie i psikać się chce. Ale tak jak poprzednik napisał każdy zawód w dzisiejszych czasach wiążę się niejako z utratą na zdrowiu. Tylko jedna bardziej druga mniej. Pozdrawiam i zapraszam : www.tadgen.pl