Co oznacza wynik ALT, AST, GGTP ponad normę?

napisał/a: Niedziu 2011-09-18 15:02
Witam mam pytanie do lekarza, który by mógł podpowiedzieć co jest grane?
oto cała historia moja:) proszę o pomoc w diagnozie:) gdyż jak do tej pory żaden lekarz nie potrafi mnie pomóc!
czyli co leczyć i co robić dalej aby było lepiej!
Dodam biorę Eseliv 2x3 dziennie oraz Hepatil 1x3 dziennie od ponad pół roku.
Dodam także, nie pije alkoholu od ponad roku, nie jem smażonego:)
Data
02.02.2009 r.
USG: Wątroba powiększona o 160mm o drobnoziarnistej podwyższonej strukturze miąższu.
Pęcherzyk żółciowi prawidłowy, bez złogów. Trzustka normechogeniczna. Śledziona prawidłowa. Echostruktura nerek prawidłowa.

04.01.2009 r. – szczepionka przeciw zapaleniu wątroby typu B

13.11.2010 r.
AST – wynik 90 (norma 5 - 34) za wysoki
ALT – wynik 246 (norma 0 - 55) za wysoki
Bilirubina całkowita –wynik 0,76 (norma 0,30 – 1,20) w normie
Glukoza – wynik 92 (norma 70 – 105) w normie
Wirus zapalenia wątroby typ B – wynik 0,40 (wynik dodatni = 1,1)
w normie (wynik wątpliwy = 0,9 – 1,1)
(wynik ujemny < 0,9)
17.11.2010 r.
AST – wynik 74 (norma 5 – 34) za wysoki
ALT – wynik 220 (norma 0 – 35) za wysoki
GGTP – wynik 147 (norma 12 – 64) za wysoki
Fosfataza zasadowa – wynik 64 (norma 40 – 150) w normie
Glukoza – wynik 83 (norma 70 – 105) w normie
Cholesterol całkowity – wynik 215 (norma – 200) za wysoki
Cholesterol HDL – wynik 38 (norma 60 - ) za niski
Trójglicerydy – wynik 121 (norma - 150) w normie
Cholesterol LDL – wynik 154 (norma - 130) za wysoki
TSH – wynik 0,6843 (norma 0,35 – 4,94) w normie
Wirus zapalenia wątroby typ C – wynik 0,08 (wynik ujemny poniżej 1)
HCV w normie (wynik dodatni powyżej 1)
Toxoplazma gonidii – wynik 0,05 (wynik ujemny < 0,50)
w normie (wynik wątpliwy 0,50 – 0,59)
(wynik dodatni 0,60)
Cytomegalowirus (CMV) – wynik 0,10 (wynik ujemny: < 0,85)
w normie (wynik wątpliwy: 0,85 – 0,99)
(wynik dodatni: 1,00 i powyżej)
Wirus Epstein-Barr (EBV) – wynik 40)
25.11.2010 r.
USG: Wątroba niepowiększona, jednorodna, o znacznie podwyższonej echogeniczności miąższu – steatosis. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez widocznych złogów. Dorgi żółciowe wewnątrz i zewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Trzustka śledziona jednorodne, niepowiększone.






01.12..2010 r.
AST – wynik 50,01 (norma 8 – 38) za wysoki
ALT – wynik 160,6 (norma 10,0 – 40,0) za wysoki
GGTP – wynik 77,1 (norma 5,0 – 54,0) za wysoki
Bilirubina całkowita – wynik 0,93 (norma 0,2 – 1,2) w normie
Wirus zapalenia wątroby typ C – wynik ujemny (w normie)

21.03.2011 r.
AST – wynik 75 (norma 10,0 – 40) za wysoki
ALT – wynik 128 (norma 8 – 38) za wysoki

22.03.2011 r.
AST – wynik 58 (norma 10,0 – 40, 0) za wysoki
ALT – wynik 142 (norma 8,0 – 38.0) za wysoki
GGTP – wynik 71,0 (norma 5,0 – 54,0) za wysoki
Bilirubina całkowita – wynik 0,66 (norma 0,2 – 1,2) w normie

07.05.2011 r.
AST – wynik brak
ALT – wynik 175,3 (norma 8,0 – 38,0) za wysoki
ANA – wynik 6,65 (norma < 23,0) w normie
AMA – wynik 0,5 (norma
napisał/a: opilek 2011-09-18 22:58
Witaj,

czy jesteś otyły (jaki masz obwód pasa)? czy masz nadciśnienie tętnicze?

Według podanych przez Ciebie wyników masz hiperlipidemię i średnio 4-3x krotnie podwyższone ALT (w którym widać stopniową poprawę podobnie do AST).

Z opisu USG i hiperlipidemii sugeruje to niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (z możliwą etiologią alkoholową, skoro przestałeś pić rok temu i wyniki zaczęły się poprawiać).

Warto powtórzyć usg i ewentualnie oznaczyć poziom fosfatazy alkalicznej i alfa-fetoproteiny (do decyzji Twojego lekarza).
napisał/a: Niedziu 2011-09-19 09:07
Witam, jestem szczupły ważę 83-84 kg
wzrost 187
obwód pasa 94-96 cm
co z nadciśnieniem to nie wiem, choć bywa że często mam wyższe ciśnienie niż książkowe czyli (np.137 na 80 )


i w jakim sposób to wyleczyć? biorąc nadal leki? utrzymując dietę oraz nie pić w ogóle alkoholu?
napisał/a: opilek 2011-09-19 09:36
Skoro masz prawidłową wagę, to stłuszczenie wątroby nie jest powiązane z zespołem metabolicznym (b. powszechna przyczyna) i najprawdopodobniej winowajcą jest alkohol.

Wyniki ładnie się poprawiają, rozumiem, że poza tymi odchyleniami nie masz żadnych innych objawów?
W takim wypadku rób dokładnie to co robisz, zdrowa dieta i utrzymaj branie leków w dawkach, które stosujesz.
Warto abyś popracował nad obniżeniem poziomu LDL i zwiększeniem HDL - zdrowa dieta bogata w błonnik, bez smażonych i wysoko przetworzonych produktów + aktywność fizyczna.

Z alkoholem jest prosta sprawa, jak dasz radę to poczekaj aż się wątroba zregeneruje (stłuszczenie utrudnia prawidłowe funkcjonowanie hepatocytów, nie jest to tylko defekt w usg / wyższe stężenie transaminaz).
A przy imprezach okolicznościowych albo jeden drink/piwo i koniec, albo zupełna abstynencja - Twój wybór co jest dla Ciebie łatwiejsze.
napisał/a: Niedziu 2011-09-19 09:38
Dodam, że mam 26 lat
I takie pytanie mam czy ćwiczenia fizyczne np. siłownia podnoszenie hantelków, robienie pompek oraz skakanie na skakance mogą pogorszyć pracę wątroby? ma to wpływ?

Pracę mam siedzącą bo pracuje 8h przy biurku, dojeżdzam 40km w jedną stronę do rpacy w aucie to kolejna 1h siedząca:)
napisał/a: Niedziu 2011-09-19 09:42
Ok. Dziękuje za szybką wyczerpującą odpowiedź;) od razu jestem spokojniejszy.

wielki + dal Ciebie
napisał/a: opilek 2011-09-19 10:40
Każda aktywność fizyczna jest dobra dla wątroby jak i całego organizmu (jeśli nie masz problemów z kręgosłupem, kolanami to siłowe ćwiczenia też są ok). Idealny jest mix aeroby + ćwiczenia siłowe.
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-09-19 10:51
Tylko dodam że jak robisz próby wątrobowe to nie ćwicz na siłowni dzień wcześniej gdyż taki trening podwyższa poziom enzymów wątrobowych.
Nie odniosłeś się do alkoholu, wcześniej dużo go spozywałes?
napisał/a: Niedziu 2011-09-19 11:18
Czy dużo? to zależy od jakiego czasu mam liczyć:)
przez ostatnie 3 lata to nie dużo, nie wliczając imprez okolicznościowych jakie są to: imieniny, urodziny, sylwester własny ślub. To trochę się wypiło ale nie tak aby był totalny zgon tylko kulturalnie. Natomiast jeżeli chodzi o dzienne spożycie przez ostatnie 3 lata to powiem, to jak już coś wypiłem to tylko w weekend (jakieś 2-3 piwka) i nie zawsze, natomiast w okresie wcześniejszym faktycznie nie piło się dużo ale regularnie bym to nazwał, wypad co 2-3 dzień do pubu 1-2 piwka max.

Nie wiem, czy to alkohol, gdyż nigdy z nim nie przeginałem. Wcześniej miałem troszkę inny tryb życia - siłownia 3-4 w tyg. (i jak wyżej wspomniałem życie kawalerskie (chodziło się do pubu) ale czy to taki wpływ by miało? od jakiś 3-4 lat brak ruchu, siłownia zeszła na drugi plan, teraz praca rodzina. A każdy wynik był robiony bez (wcześniejszego wysiłku fizycznego, oraz na głodnego czyli poranna świeża krew:) )

Dodam, że wyniki zrobiono mi wszystkie (poprosiłem lekarza o sprawdzenie wszystkiego) gdyż dawno nie miałem robionych badań krwi. I wtedy to wyszło. z Tymi próbami wątrobowymi.

Jedynie co budzi moją jeszcze wątpliwość to serce, gdyż miewam niekiedy (nazwałbym to arytmią) takim nie równym biciem serca przez sekundę, i wtedy biorę troszkę większy zapas powietrza i przechodzi. Fakt faktem nasiliło się to ostatnio. Ale nic z tym nie robię, gdyż kiedyś miałem badania i nic nie wykryło, nawet nosiłem takie urządzenie kolter czy jakoś tak i też nic nie wykazało.
Fakt , faktem takie coś zdarza mi się żadko i zazwyczaj w pozycji siedzącej, jak jestem w ruchu jest ok;)
napisał/a: sebox100 2012-06-11 12:21
Witam,

Właśnie odebrałem wyniki w których mam ALT-258 i AST 122. Czy to jest bardzo źle?
Dodam że biorę leki antydepresyjne od 8 mc-y. Dwa tygodnie temu rzuciłem palenie. Zwiększył mi się apetyt i przytyłem 4 kg. Na otyłość nie narzekam bo przy wzroście 180 cm waże 71,5 kg.

Bardzo proszę o poradę!
napisał/a: Niedziu 2012-06-11 13:59
Cześć kolego:)

widzę masz podobny problem do mojego:)

wyniki masz bardzo podwyższone, też takie miałem na początku - a do dnia dzisiejszego żaden lekarz mi nic więcej nie powiedział ani nie zdiagnozował.

Więc nie mam zapalenia wątroby typ B czy C ale w każdej chwili oczywiście może się pojawić wskazuje na to fibrotest aktywność zapalenia oczywiście nie znana:)

Co zrobić aby było lepiej?

Moja rada osobista gdyż nie jestem lekarzem, a przyniosła określony rezultat:
mianowicie wyniki wróciły do normy ALT ASTP i GGTP wróciły do normy. Jak to możliwe? sam nie wiem cud:)

co stosowałem?

przede wszystkim dieta: ograniczyłem, ilość oraz jakość spożywanego pokarmy (czyli nic smażone, mniej słodkich rzeczy czekoladek, ciastek batoników, chamburgerów, czipsów, napojów gazowanych)

drugim krokiem jest: ograniczenie alkocholu tzn. pije owszem ale tylko okazyjnie i w małych ilościach.

trzecie: zacząłem stosować "ostropest plamisty", zwyczajne zioła dostępne w aptece zielarskiej, po których właśnie wyniki w bardzo szybkim tempie wracały do normy. Oczywiście nie będzie to 1-3 miesiące lecz dłuższy okres leczenia.

Przedewszystkim regularnie go należy brać :) więc dawkowałem na rano 1 łyżeczka, na wiczór także jedna łyżeczka ostropestu.
napisał/a: gredor3401 2013-06-05 12:32
Witam serdecznie.Jestem tu nowy a mam wielką prośbę ponieważ otrzymałem wyniki właśnie i zaniepokoił mnie wynik ALT ponieważ piszę tak cytuję ,,ALT(ICD-9: I17) Wynik to 103 a max.powinno być41 i jakaś flaga i piszę H ,,

PROSZĘ MI POMÓC Mam 33 lata 170 cm. a waga to 105 - dostałem sporego brzucha

Czy moge mieć spore kłopoty.Z góry dziękuję za odp...Pozdrawiam