Alergia na owada

napisał/a: ~Anonymous 2006-07-28 21:53
Opowiem historie w najwiekszym skrócie. Zostałam ugryziona w stopę przez jakiegos owada o błoniastych skrzydełkach. W ten sam dzień nic mi nie dolegalo tylko troszkę mnie bolała noga, ale pomyslałam że to przejdzie. Na drugi dzien juz mi troszkę spuchła i udałam się do lekarza. Lekarz zaczął się ze mnie śmiac i zapisał mi Fenistil i Zyrtec. Jednak do wieczora już miałam tak spuchnięta że musiałam jechać na pogotowie. Dopiero tam dostałam zastrzyk przeciwtężcowy i recepte na leki. Teraz po prostu boje sie wszystkich owadów bo nie chce tego jeszcze raz przezywac. Prosze o porade. Czy wogole mozna gdzieś zrobić testy nieodplatnie na terenie Poznania jesli to reakcja elergiczna
napisał/a: plb1985 2006-07-30 01:29
nie jestem z Poznania, więc mogę udzielić tylko kilka suchych faktów...

wskazaniem do diagnostyki jest dodatni wywiad w kierunku wystąpienia reakcji układowych oraz rozległych reakcji miejscowych - czyli Twoja opuchlizna

możliwości diagnostyki są następujące: testy skórne wykonywane specjalinymi substancjami zawartymi w jadzie owadów (dodatnie, gdy nadwrażliwość istnieje) oraz testy na swoiste przeciwciała (dodatnie, jeśli w przeszłości wystąpiła nadmierna reakcja organizmu)

jeżeli zaś chodzi o leczenie to alergię na jad owadów w obecnym czasie można leczyć z bardzo wysoką skutecznością (90%) - pospolita nazwa zabiegów to odczulanie, wykonuje się je podając kilkakrotnie podskórnie małe, ale coraz to większe ilości jadu, skutkiem czego organizm ma przystosować się i nie rozwijać silnej reakcji alergicznej

a teraz co robić...możesz zgłosić się do swojego lekarza, przedstawić sytuację i poprosić o skierowanie do alergologa, który zadecyduje czy istnieje potrzeba diagnostyki i leczenia... trudno cokolwiek mi powiedzieć, jedynie zwracam uwagę, że Twoja opuchlizna była swojego rodzaju nadreaktywnością, aczkolwiek jedynie miejscową i być może nie zagrażającej życiu (wszak są tacy, u których rozwija się odpowiedź w całym organizmie - wstrząs anafilaktyczny, charakteryzujący się obrzękami w obrębie dróg oddechowych, niewydolnoscia krążenia, niskim ciśnieniem itd i to są reakcje zagrażające życiu), także nie wiem czy zostaniesz zakwalifikowana do bezpłatnych badań
a póki co to najlepiej unikaj owadów

---

napisal(a): Zaleca się ją u osób rozwijających ciężką reakcję układową - III (tj. duszność, stridor, "granie nad klatką piersiową", dysartria, dysfagia, lęk, osłabienie, zamroczenie) i IV (tj. Spadek ciśnienia, utrata świadomości, nietrzymanie stolca lub moczu, sinica) stopień wg Muellera, z dodatnimi testami skórnymi i stwierdzonymi swoistymi IgE. Możliwe jest również zakwalifikowanie chorych dorosłych z umiarkowanymi reakcjami układowymi - I
i II stopień wg Muellera, swoistymi IgE i dodatnimi testami skórnymi, gdy istnieje zwiększone ryzyko ekspozycji na użądlenia.

Przeciwskazania do immunoterapii swoistej (odczulania) pomimo dodatnich wyników badań - testy skórne lub testy RAST, FAST, CAP:
brak w wywiadzie reakcji układowych lub ciężkich reakcji miejscowych,
obecność tylko reakcji miejscowych,
obecność reakcji typu opóźnionego,
obecność reakcji nietypowych,
obecność łagodnych reakcji układowych - immunoterapia tylko u ludzi dorosłych


W przeciwskazaniach podkreśliłem: obecność tylko reakcji miejscowych, także raczej myślę, że jeśli wystąpił u Ciebie jedynie obrzęk, to masz małe szance na odczulanie. W każdym razie zawsze możesz zgłosić się i przedstawić sytuację alergologowi.
Jeśli chcesz więcej poczytać o alergii na jad owadów zerknij [url=http://http://www.apsik.pl/pages/apsik/artykuly/38.php:1bw09i4b]>>>TU[/url]
napisał/a: ~Anonymous 2006-07-30 14:56
Dziękuję bardzo za poradę.