Alergia, astma, anafilaksja - pytania do eksperta

djfafa
napisał/a: djfafa 2013-10-17 12:53
Drodzy forowicze.
W tym temacie zadajemy pytania naszemu ekspertowi eRzecznik Odetchnij Spokojnie, który będzie odpowiadał na nie w dniach 17.10 - 17.12.2013.

djfafa
napisał/a: djfafa 2013-10-22 13:44
Pozwolę sobie zada pytanie jako pierwszy.
Jakie są obecnie standardy co do wykonywania testów skórnych u dzieci? Chodzi mi o minimalny wiek do ich przeprowadzenia i ich wiarygodności. Można spotkać opinię że można robić takie testy już 3 latkom, ale też że tak dopiero u 7 latków takie testy wychodzą dość wiarygodnie i wykonywanie ich u młodszych dzieci mija się z celem.
Pozdrawiam
Hania83
napisał/a: Hania83 2013-10-22 20:48
A czy sterydy zawsze muszą przynosić negatywne skutki? Moje dziecko choruje od trzech lat i odkąd zaczął brać sterydy nie możemy wygrać walki z aftami i pleśniawkami.
napisał/a: cheryl32 2013-10-30 12:55
Witam, chciałabym wiedzieć czy u dziecka kilkuletniego reakcje alergiczne na grzyby spowodowane wilgocią objawiają się intensywniej niż u dorosłego. Wszyscy w rodzinie jesteśmy alergikami i właśnie przeprowadziliśmy się do starego dużego domu który trzeba jeszcze dosuszyć ale ja z mężem nie mamy żadnym reakcji alergicznych, nasza córka natomiast tak.
napisał/a: flavia39 2013-10-30 16:42
Jak reagować na produkty które ‘mogą zawierać śladowe ilości orzechów arachidowych’ jeśli jest podejrzenie że moje dziecko jest na nie właśnie uczulone?
napisał/a: adamus_ 2013-11-05 09:24
Witam, chciałem zapytać czy dziecko ze zdiagnozowaną astmą powinno być zwolnione z zajęć z wychowania fizycznego w szkole czy po prostu nauczyciel powinien to wiedzieć i zwracać na nie więcej uwagi?
napisał/a: Odetchnij_Spokojnie 2013-11-05 09:51
djfafa napisal(a):Pozwolę sobie zada pytanie jako pierwszy.
Jakie są obecnie standardy co do wykonywania testów skórnych u dzieci? Chodzi mi o minimalny wiek do ich przeprowadzenia i ich wiarygodności. Można spotkać opinię że można robić takie testy już 3 latkom, ale też że tak dopiero u 7 latków takie testy wychodzą dość wiarygodnie i wykonywanie ich u młodszych dzieci mija się z celem.
Pozdrawiam

Witam,
Testy naskórkowe czy też z surowicy krwi można wykonać dziecku w każdym wieku. Musimy jednak pamietać,że alergia na dany czynnik rozwija się w pewnym czasie od narażenia. Jest to czas indywidualny dla danego pacjenta.Dlatego wykonywanie testów u dziecka poniżej 6 miesięcy nie ma większego sensu. Można u 8 miesięcznego dziecka zobaczyć intensywnie dodatni test na mleko krowie a u 2 latka na np.roztocza kurzu domowego. WARUNKIEM WIARYGODNOŚCI jest tzw próba dodatnia z Histaminą i próba ujemna z płynem kontrolnym, które rutynowo alergolodzy zakładają wykonując test. Dlatego testy ,jeżeli są wskazania wynikające z wywiadu i badania dziecka ,można wykonać już w 1-2 roku życia.
napisał/a: Odetchnij_Spokojnie 2013-11-05 09:53
Fiolka_76 napisal(a):A czy sterydy zawsze muszą przynosić negatywne skutki? Moje dziecko choruje od trzech lat i odkąd zaczął brać sterydy nie możemy wygrać walki z aftami i pleśniawkami.

Witam,
To nie jest częsty przypadek.Dziecko inhalowane prawidłowo (przez nebulizator lub komorę powietrzną ) powinno przepłukać buzię po inhalacji ,jeżeli jest za małe i nie umie płukać buzi,powinno się przetrzeć wilgotną gazą wnętrze buzi. Jeżeli już są afty - to należy je leczyć( lek p/w grzybiczy na receptę,lub profilaktycznie Aphtin do przecierania buzi po inhalacji. Bardzo często będą działania uboczne, jeżeli lek się aplikuje "psikając" go bezpośrednio do buzi i nie dbając, aby po inhalacji resztki leku usunąć zwilżonym gazikiem lub przepłukać buzię.
napisał/a: Odetchnij_Spokojnie 2013-11-05 09:54
cheryl32 napisal(a):Witam, chciałabym wiedzieć czy u dziecka kilkuletniego reakcje alergiczne na grzyby spowodowane wilgocią objawiają się intensywniej niż u dorosłego. Wszyscy w rodzinie jesteśmy alergikami i właśnie przeprowadziliśmy się do starego dużego domu który trzeba jeszcze dosuszyć ale ja z mężem nie mamy żadnym reakcji alergicznych, nasza córka natomiast tak.

Witam,
Może po prostu córka ma alergię na zarodniki pleśni a Państwo nie? Może też być taka sytuacja,że zarodniki pleśni działaja drażniąco na śluzówkę dróg oddechowych córki ,która jest wrażliwsza,bardziej reaktywna niż śluzówka dorosłego człowieka.
napisał/a: Odetchnij_Spokojnie 2013-11-05 09:54
flavia39 napisal(a):Jak reagować na produkty które ‘mogą zawierać śladowe ilości orzechów arachidowych’ jeśli jest podejrzenie że moje dziecko jest na nie właśnie uczulone?

Witam,
Nawet śladowe ilośći orzechów arachidowych u uczulonego na nie pacjenta, są absolutnie przeciwwskazane.
napisał/a: renatka29 2013-11-06 09:21
Jade na wakacje i zastanawiam się czy faktycznie istnieje coś takiego jak uczulenie na promienie słoneczne czy to po prostu kolejny mit? Krem z dobrym filtrem nie powinien załatwić sprawy w każdym przypadku?
napisał/a: lavenda2 2013-11-07 10:21
Dlaczego moje dziecko na jednego kota jest uczulone, a na drugiego nie? U znajomej bawiło się z jej kotem wiele razy i nic się nie działo, a jak kupiliśmy naszego nagle objawy alergiczne.