Afty, ból gardła, gorączka

napisał/a: qwerc 2014-08-29 02:05
Witam, mam pewien problem, a dokładniej... Noszę aparat ortodontyczny już sporo czasu, jednak ostatnio spowodował on u mnie otarcie w jamie ustnej i w tym miejscu pojawiła się bolesna duża afta, która nie ma kształtu małej kuleczki, a wypełniła wgłębienie spowodowane zamkiem aparatu, po jakimś czasie następna wyszła obok. Następnego dnia zaczęło mnie boleć gardło (nie wiążę razem tych dwóch rzeczy, a może powinnam?) Miałam wysoką gorączkę prawie 39st, brałam leki obniżające gorączkę i psikałam gardło areozolem z benzydaminą chlorowodorku... Po dwóch dniach czyli dzisiaj gorączki nie mam, gardło boli mnie nadal, zauważyłam że na tylnej ściance gardła pojawiły się takie kuleczki, może owrzodzenie i znalazłam informację o tym, że może to byś wirusowe zapalenie gardła, ale również dziś wyszła kolejna afta... Na czubku języka. Nie wiem czy wiązać te dwie rzeczy ze sobą? I co zastosować w tym wypadku? Proszę o pomoc...
napisał/a: Konstans 2014-08-31 20:00
Witaj,
jak dla mnie to może być
1. reakcja alergiczna na obecnośc aparatu a własciwie składników z jakich powstał. Spytasz pewnie - dlaczego teraz skoro aparat nosisz już jakis czas. Ale może to być wynik opóxnionej reakcji lub
2. infekcji bakteryjnej jaka powstała.
3. afty są też wynikiem nietolerancji ze str. uk. pokarmowego lub też
4. wynikiem mechaniczengo urazu/otarcia (jak wspomianałaś) albo też
5.zjadłas coś, co było brudne stąd efekt jaki odczuwasz.
Zakażenie szybko się w takim środowisku (wilgoć, ciepło, brak powietrza i możliwości permanentnej higieny, jaką uniemozliwia aparat) bardzo szybko się rozwija. Dlatego zajęło gardło i pojawiają sie kolejne afty.
Aparatu nigdy nie musiałam nosic, ale gdybym była na Twoim miejscu to natychmiast bym go zdjęła, by uniknąc dalszego rozwoju choroby. Lub jeśli to kłopot to nie zwlekaj tylko udaj sie na konsultację,by lekarz sam ocenił postęp infekcji.
Pozdrawiam.
napisał/a: Patyczek2 2014-10-03 14:44
Ja niedawno miałam też wysyp aft, które nie chciały się goić... Okazało się, że to reakcja alergiczna na leki, które brałam cyklicznie - raz na miesiąc. Te objawy nie występowały od początku przyjmowania leków, dlatego nie skojarzyłam od razu tego. Nie miałam pojęcia, że tak może się objawiać alergia...