Aerius vs. Zyrtec

napisał/a: covocovo 2011-02-08 05:19
Jaka jest różnica między lekiem Aerius a Zyrtec, tzn. dlaczego (podejrzewajac sprawy alergiczne,uczuleniowe) lekarz zapisuje Aerius, a nie Zyrtec?
Bardzo licze na precyzyjną odpowiedz, interesuje mnie wiecej, niż np. opina, że Aerius jest po prostu trochę nowszej generacji.
Chodzi mi o glebszy sens wybrania akurat Aeriusa, a nie Zyrteca.
Czym te specyfiki różnią sie? W jakim sensie różnie działają?
dzieki za odpowiedzi.
napisał/a: piotrosiama 2011-02-08 13:47
Mogę się wypowiedzieć z pozycji alergika - aerius jest dobry do stosowania w ciągu dnia bo nie powoduje uczucia senności, Zyrtec natomiast ułatwi zasypianie.
napisał/a: Vattier 2011-02-08 15:09
Tak naprawdę to głębszego sensu nie ma. ;p Oba leki należą do tej samej grupy i tej samej generacji. Cetyryzyna (Zyrtec) jest najszybciej działającym lekiem z tej grupy, słabo przechodzi do OUN i jako jedyny lek II generacji jest eliminowany głównie przez nerki (wskazana przy chorobach wątroby!). Desloratadyna (Aerius) z kolei nie ma działania kardiodepresyjnego, nie wpływa na OUN, działa tylko nieco wolniej niż cetyryzyna, ale za to dłużej, metabolizm wątrobowy. Generalnie cetyryzyna ma większą szansę na wywołanie działań ubocznych, głównie w postaci senności, stąd np. prowadzenie pojazdów po jej zażyciu, pomimo tego że dopuszczalne, to może być nieco kontrowersyjne.

Pomijając kwestie oczywiste (czas działania, narząd metabolizujący, ewentualne skutki uboczne) to siła działania jest dosyć podobna.
napisał/a: kksawek 2011-08-03 13:08
Nie jest prawda, ze to ta sama generacja. Desloratadyna w Aeriusie jest metabolikiem loratadyny i jako taki jest lekiem trzeciej generacji. Zreszta Vattier sam wspomina o kluczowych roznicach. Znam kilka osob przyjmujacych w przeszlosci Zyrtec i wszystkie ponosily koszty tego, w postaci sennosci. W moim przypadku nawet przyjmowanie na wieczor powodowalo, ze z trudem sie rano wybudzalem. Aerius jest tego pozbawiony.
napisał/a: Vattier 2011-08-03 20:28
napisal(a):Desloratadyna w Aeriusie jest metabolikiem loratadyny i jako taki jest lekiem trzeciej generacji
A możesz z łaski swojej podać źródło tej wiedzy? Bo wg DrugBanku (http://www.drugbank.ca/drugs/DB00967) i "Farmakologii" Kostowskiego desloratadyna to II generacja. Poza tym proponuję patrzeć na daty postów. W ciągu pół roku temat zdążył się zdezaktualizować.
napisał/a: pillage 2011-08-08 14:48
a jak się ma np. cetalergin 4,15zl/ 10sztk do aerius za 14,20zl/10sztk ?
napisał/a: Vattier 2011-08-08 15:08
Ma się jak 4.15 do 14.20, czyli 4.15/14.20 = 0.29!

Innymi słowy... o co pytasz? Przecież to te same substancje czynne, które opisałem wyżej.
napisał/a: pillage 2011-08-08 15:13
różnice: cetalergin jest bez recepty/ aerius na receptę, ma 10mg w tabletce/ 5mg, cena. Stąd pytanie czy to ta sama generacja substancji czynnej.
napisał/a: Grystan 2011-08-08 18:37
Według Farmakologii Kostkowskiego, Jańca, Goodmana desloratadyna to 2 generacja. Farmakologia Danysza określa ją jako lek 3 generacji. Wiele zależy od tego z jakich pozycji korzystamy. A tak po za tym tan spór nie ma sensu .
napisał/a: barbarap 2017-06-29 11:51
Nie wiem na jakiej zasadzie to działa obydwa leki brałam i niby skład podobny a mnie jakoś usypiały, teraz biorę hitaxę fast i po niej nie jestem senna, mogę spokojnie wziąć rano