4 letnie dziecko czy to padaczka

napisał/a: portfelka122 2014-05-09 11:21
Witam. Córka ma 4 latka. Od 2.5 roku życia choruje na Młodzieńcze Idiopatyczne Zapalenie Stawów i w związku z tym leczona jest encortonem 5 mg i methotreksatem 7.5 mg raz w tygodniu. We wrześniu ubiegłego roku miała pierwszy w życiu atak utraty przytomności z niezbyt silnymi drgawkami rączek i klatki piersiowej. Po zrobieniu podstawowych badań stwierdzono że jest wszystko ok i to od methotreksatu który w tym dniu miała podany. Odstawilismy go. Po 6 tyg w czasie pobytu w szpitalu w celu ustalenia leczenia na MIZS dostała 2 ataku. Wyglądało to tak że miała otwarte oczy ale na nic nie reagowała, nie było z nią kontaktu, sliniła się i trwało to ok 4 minut. Przy tym lekko drgała jedna rączka. Zrobiono jej badania glikemi, jonogram i RKZ. Były w normie. Następnego dnia zrobiono eeg. Opis:
Badanie przeprowadzone w stanie czuwania przy oczach otwartych z artefaktami ruchomymi. Czynność podstawową stanowią stanowią nieregularne, symetryczne fale alfa o częstotliwości 5,5 - 8,5 Hz i amplitudzie do 65 UV. Rz słabo zaznaczona. W odprowadzaniach czołowo - skroniowych obustronnie rejestruje się fale wolne o częstotliwości 3,5 - 4,5 Hz o amplitudzie do 185 UV, fale ostre oraz zespoły fali ostrej z falą wolną. Hv i FS nie wpływają w istotny sposób na zapis.
Wnioski: Zapis ze zmianami zlokalizowanymi w odprowadzaniach czołowo - skroniowych, z czynnością napadową.
Tk dzień później :
TK głowy dwudniowa z i bez kontrastu :
Cech krwawienia śródczaszkowego nie stwierdza się. Tkanki mózgowia o prawidłowej strukturze i gęstości, bez zmian ogniskowych. Ognisk patologicznego wzmocnienia kontrastowego nie stwierdza się. Układ komorowy symetryczny, nioposzerzony, nieprzemieszczony. Rezerwa płynowa przymózgowia zachowana. Kości pokrywy i podstawy czaszki bez zmian strukturalnych i pourazowych.
Po tych badaniach włączono do leczenia depakine syrop po 3ml 2 x dziennie. Od tej pory pojawiały się małe ataki wzdrygania się i unoszenia oczu do góry. Neurolog zamienił syrop na depakine chrono w granulkach 200 mg rano i 100 mg wieczorem. Po 2 tyg od zmiany leku córka zachorowała i od gorączki dostała 3 ataku. Wyglądał tak jakby się zawiesiła, charczenie z gardła bez drgawek. Trwało to ok minuty. Badania krwi znów wyszły ok. Zwiększono depakine chrono do 2x po 200 mg.
Małe ataki były częstsze niż przy syropie wiec neurolog w tą środę dołączył jeszcze keppre w syropie. Narazie efektów jeszcze nie widać.
Proszę aby ktoś tak po "chlopsku " wytłumaczył mi co oznacza ten zapis eeg i czy córka ma padaczkę czy nie. Bo po 2 ataku i eeg i TK neurolog powiedział że włączył leczenie przeciwnapadowe ale padaczki jeszcze jej nie stwierdził. Do poradni chodzimy do innego neurologa i ten nazywa to padaczką. Z góry bardzo dziękuję.
napisał/a: portfelka122 2014-05-09 19:42
jest tu ktoś kto się na tym zna?
napisał/a: portfelka122 2014-05-11 15:13
. byłabym wdzięczna za jakakolwiek odpowiedź...
napisał/a: kaktus007 2014-06-25 23:51
mi neurolodzy powiedzieli że napady i padaczka to jedno i to samo. mój mały ma 6 lat skończone i bierze depakine chrono 2 x 250.
wiesz że nie możesz dziecku podawać ibuprofenu? mam nadzieję, że uprzedzono cię o tym?
aha mi powiedzieli tak na chłopski rozum, że wolne fale są be, ostre też są be. chyba jakoś tak to było. ja wolę za bardzo w to nie wnikać, bo co mi ta wiedza da? wiem, że moje dziecko ma padaczkę i tyle.
i że każdy atak który trwa powyżej 4 minut jest niebezpieczny dla życia. mam wtedy podać wlewkę relsed.
napisał/a: portfelka122 2014-06-30 20:38
a czemu nie mogę podawać ibuprofenu? nikt mi nic takiego nie mówił...
napisał/a: kaktus007 2014-06-30 23:04
dlatego że depakina metabolizuje się w wątrobie i jak się podaje nurofen/ibuprofen to może dojść do uszkodzenia wątroby u dziecka. można podawać paracetamol/panadol. ja kupiłam pedicetamol - to stężony paracetamol. nie daje się go tak dużo (mój syn bierze 3,6 ml) i lepeij działa w/g mnie niż zwykły paracetamol. dziwię się, że żaden lekarz ci nie powiedział nic o niemożności podawania ibuprofenu osobie, która zażywa depakine chrono.
napisał/a: medin00 2014-07-31 17:49
Jeżeli dalej nie wiesz jak pomóc swojemu dziecku, zmień lekarza! Nie można z tą chorobą tak sobie po prostu gdybać. Udaj się do tego centrum http://www.medintel.com.pl/, tam Ci na pewno pomogą bo to placówka ściśle skierowana właśnie na dzieci. Nie zwlekaj bo każda chwila się liczy!