2,5-letnie dziecko, złamana ręka

napisał/a: Agnicha 2012-09-01 17:20
Witam!
Mój synek 2,5 roku złamał w środę rękę-kość promieniową w połowie długości (właściwie jest to chyba pęknięcie, bo kość cała nie jest złamana tylko jakby rozszczepiła się). Mały ma ciężki gips na ręce. Małemu ten gips absolutnie nie przeszkadza i świetnie sobie z nim radzi, ale ja mam parę wątpliwości:
- czy mały może mieć jakieś skłonności do złamań, skoro złamał już rękę w tak wczesnym wieku
- czy powinnam mu dawać jakieś preparaty witaminowe
- czy może to być spowodowane nie podawaniem witaminy D
- czy mały musi cały czas nosić rękę w temblaku - czy może chodzić czasami bez
- jak powinien spać - teraz śpi sobie swobodnie, wywija sobie rękę jak mu wygodnie
- czy kolejne upadki, podpieranie się na tą chorą rękę może spowodować dalsze urazy
- czy lepiej żeby mały miał ten ciężki gips, czy starać się zmienić go na lekki
- lekarz też wspomniał coś, że jest to bardzo dziwne złamanie, bo najczęściej łamią się dwie kości, czy po zdjęciu gipsu (4 tyg) kość jest już w pełni zregenerowana i ma swoją pierwotną wytrzymałość? czy zawsze będzie słabsza i podatniejsza na złamania w tym miejscu?.
Wypadek zdarzył się na wakacjach, jeszcze nie byliśmy u naszego lekarza, a byłam za bardzo zszokowana, aby o wszystko zapytać się lekarza w dniu wypadku. Bardzo proszę o odpowiedź, bo nie mogę znaleźć informacji o złamaniach takich małych dzieci.