1000 mg witaminy C a kamienie na nerkach ___

napisał/a: Eugeniusz Leśnik 2012-12-14 16:15
Czy to prawda ze jesli ktos bierze ponad 1000 mg witaminy c na dobe to moze miec kamienie na nerkach ...
a jesli tak to po jakim czasie ...
djfafa
napisał/a: djfafa 2012-12-14 16:24
Nie ma dowodów, że witamina C powoduje kamienie nerkowe. Ostatnia, duża skala, prospektywne badanie po 85.557 kobiet do 14 lat i nie znalazł dowodów, że witamina C powoduje kamienie nerkowe. (4) Nie było różnicy w występowaniu kamieni między osób przyjmujących mniej niż 250 miligramów na dzień, oraz te, przy 1,5 g lub więcej. Badanie to było kontynuacją wcześniejszego badania na 45.251 mężczyzn. Badanie to wykazało, że dawki witaminy C powyżej 1,5 g zmniejszyć ryzyko kamieni nerkowych. (5) Autorzy tych dużych badaniach stwierdził, że ograniczenie wysokich dawek witaminy C ze względu na możliwość powstawania kamieni nerkowych jest nieuzasadnione.

Źródło: http://orthomolecular.org/resources/omns/v01n07.shtml
napisał/a: ratownik_0395 2012-12-14 16:26
Mi nefrolog na kamicę zakazł zażywania witaminy C z dodatkowych źródeł typu tabletki, kapsułki itd. a inny nefrolog przepisal mi witaminę C przy antybiotyku :/
Więc ile w tym prawdy, to nie mam pojęcia ...
napisał/a: Vieri 2012-12-15 19:38
Witam,

No i powiedzmy sobie szczerze większość z tego grama wit C zostanie wydalona wraz z moczem w postaci niezmienionej :) Moim zdaniem nie warto przyjmować takich dawek.

Pozdrawiam